עד שיש חוזה חתום ביד – לא מפסיקים לחפש!

מאת JobHunt

זה יום ממוצע בחייך כמחפש עבודה רק שהפעם הטלפון מצלצל וזו חברת מיקור-חוץ. התקשרו כדי להודיע לך שאת המיונים המפרכים – עברת בהצלחה. כל הכבוד! עכשיו מתחילים לחפש לך מקום עבודה כך שבתוך חודש, אולי חודשיים, יזמינו אותך להתחיל לעבוד. עד אז – אומרים לך לא לשלוח קו"ח ופשוט להפסיק לחפש עבודה. רק אני רואה את הזוועה שבדרישה הזו? לא משלמים לך על הזמן הזה, לא מבטיחים לך אפילו שבעוד חודש (או אפילו חודשיים) – אכן תעבוד. אומרים לך לשבת ולחכות.

מדובר בתופעה מזעזעת שנתקלתי בה לאחרונה – התנהלות מול חברות מיקור-חוץ בחיפוש עבודה: חבר'ה מפסיקים לשלוח קו"ח בגלל שנתבקשו ע"י חברת מיקור-החוץ.

אולי זו רק החוויה האישית שלי אבל אני לא יכולה שלא לשאול: אתה מחפש עבודה, בגלל שאמרו לך שבעוד תקופה כלשהי כנראה תתחיל לעבוד – תפסיק לחפש ותשב בבית? בשביל הסיכוי שתהפכי להיות עובדת מיקור-חוץ (לרוב – עבודה בתנאים נחותים יותר וללא מחויבות כלפי העובד) תעצרי הכל ותחכי? מה קרה לחיפוש עבודה בימינו?

אם זה לא מספיק, אז לאחרונה יצא לי להיתקל בחברה שמזמינה את המחפשים לעשות קורס אצלה ומיד לאחר מכן – התמחות: הקורס אורך 3 שבועות ועולה 8,000 ש"ח. במהלך 3 השבועות האלה לומדים בדיקות תוכנה בתוכנית לימודים שכוללת לימודי אקסל (אקסל!). בזבזנו מספיק זמן עד עכשיו? כנראה שלא כי מיד לאחר הקורס מתחילים התמחות בחברה חיצונית. במשך 320 שעות עובדים בשכר מינימום (קצת פחות למען הדיוק) כך שהחברה "החזירה" לנו 7,000 ש"ח. במילים אחרות – אתה מהנדס בוגר אוניברסיטה, שילמת על קורס מיותר סכום של 1,000 ש"ח ובמשך חודשיים – ארבעה חודשים עבדת בחינם. בסיום ההתמחות ייתכן שתקבל הצעה להמשיך לעבוד בחברה שבה התמחית ואז – אתה עובד מיקור-חוץ.

מה האבסורד בסיפור הזה? מחפשי עבודה חושבים שזו הצעה טובה!

אני חייבת לשאול – מה קרה? חיפוש עבודה כל כך מדכא אתכם שאתם מתפשרים על ההצעה הראשונה שתקבלו? לא משנה עד כמה היא מעוותת?

זה לא שכל חברת מיקור-חוץ עובדת כך וזה לא שכל מחפש-עבודה יפסיק לחפש או יכנס לקורס. יש כמה חברות שנוהגות בכבוד כלפי עובדיהם וקיימים מחפשים רבים שמבינים שבשום אופן לא מפסיקים לחפש עד שיש עבודה חדשה – אבל לצערי, מקרים דוגמת אלה – רק הולכים ומתרבים.

*יש לך סיפור מיקור-חוץ משלך? אשמח לשמוע*

6 תגובות לפוסט

  •  :  היי סתם אחד, אם לדבר איתך בכנות - לדעתי התנאים הכללים למשרת בוגר באים בעדיפות שנייה רחוקה על-פני התפקיד ומה שהוא תורם לך להמשך בדרך. כמו שאני תמיד אומרת לחבר'ה שלי - אתה מחפש עכשיו את התפקיד שיבוא אחריו. בוגרי תארים ומהנדסים מתחילים - לרוב - לא מחפשים עבודה אלא קריירה ובעניין זה - תפקיד, תפקיד, תפקיד (גם קצת חברה).
  •  :  אני לא רוצה לפקפק, אבל לבוגר מדעי המחשב ללא שום ניסיון, 35 שקל זה לא כזה גרוע. במקרה הכי גרוע יעבוד שנה מקסימום שנתיים ויעבור עם ניסיון לחברה שתשלם לו יותר. בדיקות זה בטוח עדיף מתמיכה טכנית או משהו בסגנון ששם מקבלים 20 שקל לשעה.
  •  :  היי יאיר, תודה על התגובה. אז כן, יש יותר מחברה אחת כזו. זה מכעיס ומזעזע. אתה יכול גם לכתוב בפורום שחזורי ראיונות אצלנו באתר - ולהזהיר את החבר'ה מהתנאים שלהם. לפחות אתה נבון מספיק כדי לדעת שאתה שווה יותר.
  •  :  אני מכיר חברה כזאת , קוראים לה qpoint מת"א , חברה שמנצלת את המעומדים בוגרי מדעי המחשב והנדסה. הם מציעים 35 שקל לשעה עבור בדיקות QA בסגנון מיקור חוץ בחברות אחרות , הם גוזרים עלינו כסף! כמובן שלא לקחתי את ההצעה. ראו הוזהרתם.
  •  :  היי דורון, בדיוק זה מה שאני אומרת! אבל משום מה, מגיעים אליי חבר'ה שפשוט רוצים לשים הכל בהמתנה ולחכות. אתה יודע.. הגיעה אליי, לפני זמן-מה, מחפשת עבודה שהייתה מחויבת תחת הסכם של אחת מחברות הקורסים/מיקור-חוץ. כלומר - אם היא עוזבת היא מחויבת בקנס גבוה. אותה בחורה רצתה להתחיל לעבוד איתנו כאשר ברור לנו שהשיטה שלנו כרוכה בתשלום ושהוא לא זול. באותה פגישה אני, מצידי, ניסיתי להניע אותה מעשיית החלטות פזיזות ולהבהיר לה שהיא מתכוונת להוציא הרבה מאוד כסף על מציאת עבודה חדשה והיא - מצידה - התעקשה. היום, אותה בחורה עובדת באחת מהחברות הנחשבות בשוק. שילמה את הקנס לאותה חברה (למרות התנגדותי, אני חייבת לציין) ושילמה את שכרנו בעבור העבודה. היא עשתה הכל בשמחה רבה. כשאני מדברת על מוטיבציה לעבודה - על זה אני מדברת! אז כן, אנשים שלא עובדים ומפסיקים לחפש כי "אולי משהו יקרה" זה משהו שאני לא יכולה להבין. תודה על תגובתך!
  •  :  ומה מונע ממך להגיד להם "כן בסדר" ולהמשיך לחפש עבודה ב"דיסקרטיות"?

השאר תגובה