הישרדות – איך לשרוד ולצמוח בארגון

מאת JobHunt

לא לא, אני לא מדבר על התוכנית הזו עם המתמודדים שלא מתקלחים במשך חודשיים.

לא, אני גם לא מדבר על זה עם החיסכון והלוואה שמסתובב ואומר "אתה מפוטר".

אני מדבר עליך ועלייך ועליי, על הארגונים שאנחנו משתייכים אליהם, על היכולת שלנו לשרוד וחשוב מכך – לגדול בתוך הארגון.

עוד יותר – אני מדבר על היכולת של הארגון לשרוד את הסביבה העסקית רבת הסכנות שאנו חיים ופועלים בה.

אסתכן בהיותי נדוש קמעה ואפנה אל סיפור קצר:

כאשר אלוהים ברא את בעלי החיים הוא נתן לכל אחד מהם כלי נשק מסוים. לאריה הוא נתן כוח רב בכפותיו; לנמר הוא נתן טפרים חזקים; לנשר – כנפיים הממריאות אל על; לנחש – שיניים ובהן ארס. אבל לכבשה הקטנה הוא לא נתן שום דבר.
שאלה הכבשה: 'ומה תיתן לי?' השיב לה המלאך: 'חולשתך היא כוחך'. 'מה זאת אומרת?' שאלה הכבשה: 'ראי את עץ הארז הזה', הסביר המלאך, 'ראי כמה גבוה וחזק הוא! ועכשיו הביטי בקנה הסוף הצומח לו על שפת האגם – כמה קטן וחלוש הוא! אבל בשעה שמשתוללת סופה – מה קורה אז? אז הארז נעקר, על שורשיו, בעוד שקנה הסוף מתכופף ברוח ונשאר, שלם, על מקומו. זאת אומרת שלא תמיד העוצמה והממדים הם הקובעים את יכולת ההישרדות".

במהלך הקריירה שלי כסמנכ"ל ראיינתי מאות אנשים. בכל פעם, כשהייתי יושב מול מרואיין, היה נייר על שולחני המפרט את התכונות והכישורים הדרושים לתפקיד. בשנים האחרונות, באותו דף בדיוק, הוספתי כישור נדרש אחד שהיה משותף לכל התפקידים שביקשתי לאייש – הסתגלות לשינויים.

צריך רק לקרוא באינטרנט פעם אחת ביום כדי להבין באיזה עולם משתנה תדיר ודינמי אנו חיים. לפני עשרות שנים, שינויים שאירעו במדינה אחרת, לא השפיעו עלינו כאן כהוא זה. היום, בארה"ב נושר עלה ובישראל שומעים את הרעש.

כעובד בחברה ישראלית, אתה עלול (או עשוי – תלוי איך בך) למצוא עצמך בוקר אחד עובד עבור חברה צרפתית. העולם פתוח, מתבצעות עסקאות גדולות והעובדים הם רק אחד מכלי המשחק בעניין זה.

מה יקבע את הצלחתך לאור השינויים הללו? כושר ההסתגלות שלך. עד כמה אתה מבין שכך מתנהלים הדברים ואין לזה שום קשר אליך. מה שכדאי לך לעשות הוא לקבל בהבנה את השינוי, ללמוד לחיות איתו, ומעבר לכך – אף לתפקד בביצועים מעולים בשינוי החדש.

הסביבה העסקית היום היא כזו של גלובליזציה מתמשכת, סביבה שמשתנה באופן קבוע ומייצרת סכנות לארגון עסקיים הפועלים בה.

כשאתה מסתגל מהר, אתה זז מהר. כשאתה זז מהר, אתה משפר את יכולתו של הארגון שבו אתה עובד – להגיב לשינויים.

ארגון דינאמי, משתנה, בעל יכולת תגובה מהירה – הוא לא רק זה שישרוד, אלא זה שיגדל ויצליח.

רפי אהרונוביץ'

rafia66@017.net.il

http://www.linkedin.com/pub/rafi-ahronovich/26/a34/743

תגובה אחת לפוסט

  •  :  הייתי אומר שנדדרש כושר הסתגלות הן בתוך הארגון והן מול הסביבה העסקית . כאשר ארגון עובר בעלים , יש לכך השלכות בתוך הארגון - נהלים חדשים , צוותי עבודה חדשים ועוד . לזה נדרש כושר הסתגלות ומהיר . כך גם מול העסיבה העסקית - סדרי עדיפויות חדשים , אולי מוצרים אחרים ולקוחות אחרים - ושוב פעם כושר הסתגלות מהיר מצמצם את תקופת המעבר .

השאר תגובה