בנות – אז איך אנחנו מגיעות לראיון עבודה?!

מאת JobHunt

במיוחד כיום, כאשר תהליכי הגיוס בחברות נהיים מורכבים ואורכים לעתים זמן רב, חשוב שנבין וניישם כיצד להגיע לראיונות עבודה ולשלוט, עד כמה שביכולתנו, לעבור לשלב הבא בתהליך.
ענת כתבה פוסט על איך להגיע לראיון עבודה –  שזה טוב ויפה, אך היא מדברת בעיקר על גברים .  ואני שואלת – מה איתנו, הנשים?

אז איך אנחנו, בנות המין השולט (נו נו,סטטיסטית) והיפה צריכות להיראות כשאנחנו מגיעות לראיון עבודה.
בואי נתחיל מכך שאנחנו יצורים ויזואליים ולכן דברים בחיינו מתחילים ולפעמים גם מסתיימים בזה, בין אם נרצה בכך או לא.
אז מה? קורה לך שאת מגיעה לראיון עבודה ומרגישה שהמראיין/ת בוחן אותך מעבר לדברים שיוצאים לך מהפה? את תוהה אם זה קשור ללבוש שלך או לאיפור שלך? מאוד יכול להיות!

לא כולנו יודעות את רזי הטיפוח והלבוש, וזה בסדר גמור!  אך מהיום אין תהיות ואין תירוצים! ככה מגיעים לראיון בדרך אל העבודה הנחשקת:

מקלחת – שווה ורצוי להתקלח לפני ראיון, תחושת הרעננות תוסיף לך אנרגיות מועילות שיכולות להשפיע לטובה על כל מהלך הראיון!

ציפורניים – כשאנחנו מדברות, אנחנו נעזרות בתנועות ידיים. עד כאן נשמע לך מוכר? אבל מה שאת  לא רוצה זה להיעזר בתנועות ידיים כשהציפורניים שלך אינן מסודרות. ציפורניים מטופחות זה ערך מוסף! ובאותה נשימה, חשוב לציין שציפורניים משוחות בלק בצבע עז כמו אדום, שחור או סגול כהה עשויות להיות השפעה דומה לזו של ציפורניים כסוסות או ללא לק.

בושם – את שואלת כמה 'שפריצים' להתיז? בואי נגיד שזה לא מדע מדויק, אך  בד"כ 2-3 שפריצים יעשו את העבודה. מעבר לכמות זו יש חשש  שהמראיין/ת 'יחטוף' גלי בושם במהלך הראיון מה שיכול להסיט את הפוקוס מהדברים החשובים שאת אומרת.

איפור – השקעת באיפור לפני היציאה מהבית- כל הכבוד! אך בינתיים עברת בגן של הילד, רצת לדואר, קנית לך נעליים חדשות, ומה קרה כשהגעת לראיון? כן כן, האיפור לא ממש יושב במקומו – קורה! אבל את לא רוצה להגיע ככה לראיון עבודה.  זכרי כי ראיון עבודה הוא אכן מאורע שאת רוצה להתכונן אליו אך זו לא החתונה של אחותך 🙂 מכאן שאין צורך להשתולל עם מגוון צבעים כשאת מתאפרת לאיפור יום. מומלץ להיעזר באיפור כדי להדגיש את האיכויות שלך – אך חשוב שהכל יהיה מעודן ויראה טבעי. רוצה המלצות קונקרטיות? בחרי בשפתון שידגיש את הצבע האמיתי של השפתיים שלך, מרחי סומק בצבע ורדרד שיקנה לך חיות וסומק טבעי ללחייך וחתמי במסקרה מאריכת ריסים (לא מדגישה). כדרך קבע, קחי איתך תיק איפור קטן ושימי בו מוצרי איפור כמו פודרה שקופה ושפתון כדי לקבע ולחזק את האיפור הנעים שלך.

שיער – אין פה התלבטות- לפני ראיון עבודה חופפים את השיער! את לא רוצה להגיע עם שיער שומני לראיון. בנוסף, אם יש לך בעיית קשקשים – אנא טפלי בה! המראיין לא צריך ולא רוצה להתמקד בקשקשים על קרקפת ראשך, ותאמיני לי, הוא ישים לב לכך.

ריח פה – אכלת כריך טונה עם בצל לפני הראיון? בכיף! התקשרי לבטל וקראי את הפוסט הזה שוב לפני הראיון הבא.

לחיצת יד – בין אם את נפגשת עם המגייסת או עם המנכ"לית, אינך יכולה להרשות לעצמך לוותר על לחיצת יד עם נוכחות. אני לא אומרת שעלייך למחוץ את כף היד אבל גם לא להגיש את ידך בצורה רפויה וללחוץ אותה עוד יותר ברפיון. זה משדר חוסר ביטחון ותהייה האם את העובדת שהיא מחפשת. לא ממש טובה בזה? לא נורא אבל כדאי שתתאמני עם קרוב משפחה או חבר טוב שיהיה כן איתך לגבי לחיצת היד שלך ויעזור לך לשפר אותה.

מבט בעיניים – אימון, אימון ושוב אימון! אין מצב שאת לא מישירה מבט עם המראיין שלך, לא משנה כמה תהיי טובה במבחנים המקצועיים, את לא תהיי בעדיפות על פני מועמדים אחרים אם לא תראי שאת יודעת לדבר ולהישיר מבט! עם זאת, כדי לא לגרום לאפקט הפוך, אין צורך לקבע את המבט בעיניי המראיין, לכן מדי כמה משפטים הזיזי את מבטך לאובייקט כלשהו לשנייה או שתיים והחזירי שוב את המבט אל המראיין.

אז מה ללבוש?? חד וחלק ובואי נסגור את זה אחת ולתמיד- מכנסיים מחויטים! אם יש לך מכנסיים מחויטים שעלו עליך לפני חצי שנה ועכשיו לא ממש נסגרים, עשי לכולנו טובה ואל תלכי איתם לראיון! עדיף שתקני זוג מכנסיים חדשים שיישבו עליך מעולה. אין בעיה לשימוש חוזר בראיונות הבאים שתלכי אליהם. אפשרויות נוספות היא חצאית עיפרון באורך הברך או חצאית A באורך הברך (כל אחת ומה שמתאים למבנה גופה). את השמלות והחצאיות הקצרות תשאירי לשעות הפנאי.

חולצה בצבע שאינו בהיר ארוכה מקו המכנסיים – צבעים בהירים נתפסים על ידי מראיינים כ כ Turn-Off !  לכן כדי שיהיה נעים להסתכל עליך, בחרי בצבעים חמים- כהים בהדפס אחיד. את החולצה הלבנה השאירי ליום שבת 🙂  אם בחרת בחולצת כפתורים, אנא וודאי שהיא אינה 'מתפוצצת' באיזור החזה, עניין נפוץ אצל בנות החזה הבינוני ומעלה. בכל מקרה, אני מציעה שאת המחשוף תשאירי בבית! כן כן, אני יודעת אנחנו לא בימי הביניים, אבל לא חבל שעל זה ייפול הריאיון? חולצה צריכה להיות פתוחה באזור ה'דקולטה' אבל שלא יראו שום דבר שקשור לחזה שלכן! לא בטוחות מה נחשב חשוף ? התייעצי עם חברה שמבינה.

נעליים- עקב או פלטפורמה- מה לעשות,זה מקפיץ את הלוק לגמרי ! ממש לא בא לך? לא ממש יודעת ללכת על עקבים? טוב נו..העיקר שלא יהיה כפכפי אצבע (אותם שמרי לשבת בים) או קרוקס משודרגות (אותם שמרי לשטח הבית בלבד).

שיער – שפם, גבות – סופר חשוב לעשות לפני הראיון! אף אחד לא צריך לראות שלא היית אצל הקוסמטיקאית שלך חודש, או אצל חלקנו, אפילו שבועיים.

את מעוניינת לקבל תשומת לב חיובית ונעימה בשל הופעתך החיצונית. לכן, לפני הגעה לריאיון, עברי על הפוסט  ובואי נמקסם יחד את הסיכוי שלך לעבור ראיון עבודה!

דרך צלחה !!

5 תגובות לפוסט

  •  :  אני מהנדסת תוכנה צעירה, אני מסכימה איתך שצריך לשמור על אסטטיקה, אך לא בטוחה בנוגע לאיפור וללבוש. בראיונות הראשונים , הייתי מגיעה כפי שאני נראית ביום יום, מכנס מחויט, חולצה לא חשופה ואיפור מחמיא ועדין. אך באחד מהראיונות נאמר לי מהמזכירה אותה הכרתי, שלא עברתי את הראיון מהסיבה שנראתי לבושה טוב יותר מהבוס. ושהמראה שלי הביעה שבאתי להתראיין למנהל של אותו בן אדם שראיין אותי ולא לעובד בצוות שלו.
  •  :  בעניין לחיצת היד. אני מציעה לא להושיט את היד ראשונה, אלא ללחוץ כפי שכתבת ביד בלתי רפויה, את היד המושטת לעברך. קיימות תרבויות שלחיצת היד לא מקובלת, החל מגברים שומרי נגיעה אצלנו בארץ, וכלה במקומות בהם הקידה מחליפה את לחיצת היד, והושטת היד עלולה להלחיץ את הצד השני . בקיצור הושיטו לך יד לחצי בחזרה בביטחון, ועוד משהו קטן אם הציעו לך לשתות משהו, אל תסרבי, כוס מים בהשג יד תמיד יכולה לעזור לארגון את המחשבות.
  •  :  רשימה מצויינת. אני הייתי מוסיף גם הכנה כללית נפשית לסיטואציה. במקרים בהם יצא לי לראיין מועמדות (וגם מועמדים) פעמים רבות נתקלתי באנשים שהתייבש להם הפה אבל סירבו לכוס מים כי היו לחוצים, אנשים שבאו באיחור או על השניה האחרונה ולא היה להם רגע לנשום לפני הראיון, ללכת לשירותים להציץ במראה וכו'. טיפ חשוב נוסף הוא עניין של בטחון מופרז. פעמים רבות עדיף להודות שלא יודעים משהו כללי ולהתמקד בדברים שיודעים. יצא לי בעבר לראיין מספר אנשים שלא הצליחו לעקוב אחרי השקרים שלהם ולרוב נפלו במבחן המעשי ולפעמים גם בראיון הראשוני כאשר שאלתי אותם את אותה השאלה אבל בניסוח שונה ועם מעט יותר כניסה לפרטים. חשוב מאוד לא לשקר. לרוב אפשר ללמוד הכל בזמן קצר מאוד, אבל קשה מאוד להתקבל למקום עבודה כשנתפסים על שקר בשלב הראיונות. בהצלחה!
  •  :  כתבה מתומצתת ויעילה !
  •  :  שלום לך, אני חייבת לומר שהכל 'מילים כדורבנות'. מאוד חשוב ומאוד עוזר. תמשיכי לתת טיפים לבנות ישראל. אורית

השאר תגובה