אפקטיביות של מכתב מקדים

מאת JobHunt

job-application-letter

רבים תופסים מכתב מקדים כרעיון מיושן ומיותר. בצורתו הקלאסית – הוא באמת כבר כמעט נמוג מעולם חיפוש העבודה בישראל.

עם זאת, קיימות וריאציות שלו שחשוב להכיר, להתייחס אליהן ולהפוך לאפקטיביות.

מכלול התכונות שהופכות מכתב (או קו"ח) לאפקטיבי משתנה עם הזמנים ולכן חשוב להשאר עם האצבע על הדופק ולכוון לדבר אחד: תוצאות!

אז איך כותבים מכתב מקדים שיגרום לטלפון לצלצל?

 

בעבר היה נהוג לצרף לקו"ח מכתב מקדים, כלומר – מסמף נוסף או דף נוסף במסמך קו"ח שקודם להם. עדיין יש מקומות בעולם שמקובל לצרף מכתב מקדים כזה.

בישראל, עם השנים, המכתב המקדים הפך מיושן, מיותר והפסיקו להשתמש בו – הרי אף אחד לא קורא. מכתב מקדים הפך להיות: תוכן מייל שנשלח, סיכום בתחילת קו"ח, תוספת הודעה בשליחת קו"ח באתר ועוד…

כשאני אומרת "מכתב מקדים" אני נוהגת להתייחס לתוכן המייל שאנחנו שולחים. הרי גם אם אנחנו יודעים ומבינים ש"אף אחד לא קורא" – עדיין לא נשלח קו"ח במייל ללא תוכן, לכל הפחות נכתוב "מצ"ב קו"ח שלי למשרה אצלכם", לא כך?

מכתב מקדים הוא "טיזר" לקו"ח. הוא אמור לספק בדיוק את הטעימה הדרושה לכך שהמקבל "יטרח" לפתוח את קובץ קו"ח ויעיין בו.

בדרך-כלל יהיה מדובר על פסקה או שתיים שכוללות את עיקר הניסיון התעסוקתי הרלבנטי, ההשכלה, השאיפות לצעד הבא בקריירה ואולי דבר או שניים ייחודיים (הישגים מיוחדים, תכונות אופי, תחביב מעניין במיוחד וכד'). מקובל שהוא יהיה דומה לתשובה שהכנו לשאלה "ספר לי על עצמך" או לסיכום הקצר שבתחילת קו"ח. מכתב כזה הוא מכובד ומכבד, כולל את התמצית של ההכרחי ואם ההדגשות בו בנויות היטב – יביא את הקורא בדיוק למקומות שאותם תרצו שהוא יקרא.

עם זאת – אם כבר אנחנו כותבים מכתב מקדים – בואו נהפוך אותו לכזה שידגיש את הייחודיות שלנו, ימקסם את האפשרויות שלנו ובשורה התחתונה – יגרום לכך שהטלפון יצלצל יותר.

איך עושים את זה? שאלה מצוינת וכזו ללא תשובה קבועה וחד-משמעית: מחדשים, מחפשים, מייחדים, מעזים.

בתור מישהי שעוסקת בתחום כבר כמה וכמה שנים, קיבלתי, שמעתי וקראתי על מגוון דרכים לעשות זאת.

אחת הדרכים החביבות עליי אומרת שעלינו לכתוב את המכתב – כאילו כבר התקבלנו לעבודה. במקרה כזה יש, כמובן, להזהר מיומרנות, יוהרה ושחצנות, אבל ביטחון עצמי, רלבנטיות ויוזמה הן תכונות שנהדרת להביא איתנו ולהביע בכתיבת מכתב כזה.

באופן כללי – לכתוב מכתב קצר, מעניין, ענייני, ממצה ושמדגיש את הייחודיות שלכם – זו הדרך המנצחת.

בנימה אישית אספר שלאורך שנותיי בג'ובהאנט סייעתי ותמכתי בהייטקיסטים רבים בחיפוש ומציאת עבודה ולאורך כל השנים אני מחפשת אחר מישהו שיהיה אמיץ דיו כדי לנסות ולחדש:

בואו נציב סרטון קצר ומדליק במקום מכתב מקדים!

 

מחפשים עבודה בהייטק? רוצים לדבר על זה?

anat.peri@jobhunt.co.il

0773419030

 

השאר תגובה