איך מוזיקה משפיעה על פרודוקטיביות

מאת JobHunt

music_at_work_0

כשמדברים על יצירתיות – טבעי לדבר על יצירה של מוזיקה, אבל – האם מוזיקה בפני עצמה עוזרת לנו ליצור? שאלה זו נשאלת יותר ויותר מאז הפיכתה של מוזיקה

לחלק משגרת העבודה המודרנית.

בשגרת העבודה המודרנית – חלק גדול מהזמן שלנו מנוצל לעבודה, וחלק גדול מהעבודה שלנו מתבצע עם מחשב. אנחנו מבלים יותר ויותר זמן מול מסך, מה שהופך את יום העבודה לכזה שיש בו מקום למוזיקה… אבל האם כדאי לתת לה את המקום הזה? האם זה יעיל להקשיב למוזיקה בזמן העבודה?

ובכן, נמצא שלהקשבה למוזיקה בזמן העבודה יש כמה יתרונות:

רפטטיביות: מוזיקה גורמת למשימות חוזרות להיות מהנות יותר

האפקטיביות של מוזיקה תלויה באופי המשימה ובמידת היצירתיות שהמשימה דורשת. נמצא כי עבור ביצוע משימות יומיומיות באופן שחוזר על עצמו – הקשבה למוזיקה מועילה.

סדרה של ניסויים חקרו את הקשר שבין האזנה למוזיקת רקע בזמן ביצוע משימות יומיומיות לבין יעילות ביצוע המשימות. התוצאות הראו שהאזנה למוזיקה תורמת לשיפור היעילות בביצוע משימות שחוזרות על עצמן. בניסוי שנערך במפעל ייצור, למשל, נמצא שבעת האזנה למוזיקה  ביצועי העובדים היו גבוהים יותר, וכן – רמות האושר שדיווחו עליהן. אחת ההשערות היא שמצב הרוח משמש כמשתנה מתווך בין האזנה למוזיקה לבין יעילות. כלומר, האזנה למוזיקה משפרת את מצב הרוח, וזה בתורו משפר את הפרודוקטיביות בביצועי העובדים.

רעש: מוזיקה משמשת כפתרון לעבודה בסביבת עבודה רועשת

יותר ויותר מקומות עבודה מציעים חלל עבודה משותף, ובעוד הוויכוח על יתרונות וחסרונות העבודה בחלל מתעצם, נקודה אחת נשארת ברורה: סביבת עבודה רועשת יכולה לפגוע בתפוקה אישית.

בעוד המרחב הפתוח מעודד שיתוף פעולה, הוא גם מייצר סביבת עבודה רועשת. עבור חלק מהאנשים ובנסיבות רבות עבודה בסביבה כזאת עשויה לפגוע ביכולת להתרכז. אחד האלמנטים הבעייתיים ביותר של משרד רועש הוא הניסיון להבין מה מישהו אחר אומר בחלל. לכן, אם אין חלל פיזי לברוח אליו  כמו חדר פרטי, זוג אזניות יכול להיות הפתרון הטוב ביותר.

אבל רגע, לשמוע מוזיקה ובמיוחד באזניות – זה הרי רעש. מה ההבדל בין עבודה בסביבת עבודה של דיבורים לבין האזנה למוזיקה? ובכן, נמצא שרמות מתונות של רעש יכולות לתרום ליצירתיות, בניגוד לרעשים חזקים שגרמו לקושי מהותי בריכוז. קולות בס וסינתיסייזרים יגרמו יותר נזק מתועלת כשעוסקים בעבודה שמצריכה ריכוז רב. עוד נמצא כי האזנה לצלילים טבעיים כגון גלי ים, עוזרת מאוד בשיפור הריכוז.

מוזיקה מוכרת

ההמלצה היא להאזין למוזיקה מוכרת ולא למוזיקה חדשה המושמעת בפעם הראשונה, מהסיבה שמוזיקה חדשה היא מפתיעה וגורמת לנו להתנתק מהעבודה ולהתרכז בה. אנחנו נוטים להקשיב בקשב רב יותר כדי לראות מה מגיע, ולכן רמת הריכוז בעבודה יורדת.

אז לאיזו מוזיקה כדאי להאזין?

עבור משימות הדורשות רמת ריכוז נמוכה, משימות פיזיות או בעבודה סוליסטית – מוזיקה שכוללת מילים מציעה יתרונות עצומים ועשויה לתרום לפרודוקטיביות, אבל כשרמת הריכוז הנדרשת גבוהה במיוחד, או בעבודה שדורשת תקשורת עם עמיתים – האזנה למוזיקה יכולה להפריע. במקרה האחרון מומלץ יהיה להקשיב למוזיקה אינסטרומנטלית (ללא מילים).

  • מוזיקה קלאסית –  פופולרית במיוחד – בשל העדר מילים היא פחות מסיחה את הדעת. נמצא כי למנגינות קלאסיות יש השפעה על פרודוקטיביות (דוגמא – מוצרט).
  • מוזיקה אלקטרונית-  המוזיקה חוזרת על עצמה ולכן היא אינה הרסנית ומפתיעה, דבר היכול לפקס את העובד בעבודתו (למשל – ונילה).
  • מוזיקת משחקי מחשב – יוצרי משחקים יודעים שהמוזיקה האידיאלית להרבה סיטואציות היא מוזיקה שמשפרת את חוויית המשחק ולא מסיחה את דעת השחקן. אחת ההצעות הפופולריות למוזיקה המסייעת לריכוז היא פסקול המשחק "SimCity" (סימס). יוצר הפסקול עיצב אותו כך שהוא יהיה מהנה ובו זמנית לא יפריע לשחקן בעת המשחק.
  • סגנונות מגוונים ( ג'אז, היפ הופ, בלוז, אינדי רוק וכו') – העיקר שהז'אנר מתאים כדי לא להסיח את הפוקוס מהעבודה. אפשר לבנות פלייליסט אישי ומגוון, אך אם אנחנו לא משתמשים באזניות אישיות – צריך לזכור שאולי חברינו לסביבת העבודה לא שותפים לאותו טעם כמו שלנו.

סביבת העבודה שלנו תלויה, במידה רבה, גם בנו ובבחירות שלנו – הסביבה שאנחנו יוצרים משפיעה על ההתנהגות שלנו.. חשוב לזכור שאפשר לעבוד באופן יעיל עם מוזיקה ולהימנע מפגיעה בעבודה. כדי להצליח בכך – יש להשקיע אנרגיה ותשומת לב, ולעשות בחירות נבונות.

כשאנחנו בוחרים את הצלילים שילוו אותנו במהלך יום העבודה – עלינו לבחון את מגוון האפשרויות עד שנמצא את ההרמוניה המושלמת – זו שתביא למקסימום תפוקה ותעזור לנו לבלות את היום עם חיוך..

 

בהצלחה!

השאר תגובה