מיומנה של מגייסת משועשעת – פוסט אורח של דנה אסיף

מאת JobHunt

דנה אסיף

 

בתקופה האחרונה אני נתקלת במועמדים, שמצד אחד מעלים בי חיוך, אבל מצד שני יורים לעצמם ברגל על שטויות….

אז החלטתי לעשות מעשה ולהעלות כאן פוסט (כמובן בלי שמות ועם שינוי קל בניסוחים המדויקים, כדי חלילה לא לפגוע באף אחד), של משפטים נפוצים שאני שומעת בראיונות, שפשוט מורידים משמעותית את סיכויי המועמד להתקבל, ובמיוחד אם הם מגיעים יחד.

כיון שאני בחורה חיובית מטבעי הלכתי על פוסט של "אפשר גם אחרת". להלן מקבץ קטן:

(מועמדת שזומנה לראיון בחיפה, למשרה שכמובן ממוקמת בחיפה) "תוכלי לבוא לראיין אותי בת"א?"
(הפרשנות שלי): "אני לא אבזבז עליך את הזמן היקר שלי. הזמן שלך הרבה פחות חשוב" (ובמילים אחרות "כן, אין בעיה, את גם רוצה שאעבור בבית שלך לנקיון יסודי ושאקפיץ אותך אח"כ לראיון?"  )
(הכוונה שלה, כך אני מניחה): "אני נמצאת הרבה באזור המרכז ועדין מועסקת, יקל עלי להיפגש במרכז".

אפשר גם אחרת: "אני עדין עובדת ונמצאת הרבה באזור המרכז. האם במקרה את נמצאת באזור המרכז לפעמים כך שנוכל לתאם את הראיון באזור?"
——
(ראיון טלפוני, קשר ראשוני עם מועמד) "אני בעבודה. תתקשרי אליי בערב".
(הפרשנות שלי): "הזמן שלי חשוב ואני עסוק, אבל הזמן שלך ממש לא חשוב. אז מה אם מרבית האנשים לא עובדים בערב? תשארי שעות נוספות כדי להתקשר אליי" (ובמילים אחרות: "לא, כי בניגוד אליך, לי אין שעות עבודה מוגדרות, אני עובדת 24/7  )
(הכוונה שלו, כך אני מניחה): "אני ממש רוצה לדבר, אבל לא יכול כרגע"

אפשר גם אחרת: "אני לא יכול לדבר עכשיו, אבל השיחה הזו חשובה לי. עד מתי אני יכול לחזור אליך? ולאיזה מספר?"
——
(ראיון טלפוני) "הלו. מי זה"
(הפרשנות שלי): "הגעתם לשוק מחנה יהודה. אתם לא מעניינים ואל תבזבזו לי את הזמן".

טוב, פה אין כוונות ועניינים. פשוט- אל! מחפשים עבודה? ענו יפה לטלפון, תנו למתקשר צ'אנס להציג את עצמו, ענו למספרים חסויים (מי יודע? אולי זו אראלה?  ), וחזרו לשיחות שלא נענו.
——
(ראיון פרונטאלי) "אני בחורה מאד אסטרטיבית (הטעות במקור), שמוכנה לדרוך על גופות כדי להצליח".
(הפרשנות שלי) "אני לא יודעת עברית ומנסה להרשים אותך במושגים גבוהים שלא מעידים עליי דברים טובים במיוחד…."
(הכוונה שלה) "אני בחורה אסרטיבית, שאפתנית, ומוכנה להקריב הרבה כדי להצליח ולהתקדם"

אפשר גם אחרת- בדיוק ככה! כמו הכוונות. הן לפעמים אומרות את הכל בצורה יותר מדויקת ממה שאנחנו מאלצים אותן
——

אז זכרו- תמיד אפשר גם אחרת. שניה לפני שאתם אומרים את המשפט, נסו לחשוב איך עוד אפשר לפרש אותו, חוץ מהדרך בה התכוונתם. לא, אף אחד לא מצפה מכם לקרוא מחשבות, אבל ככל שתבדקו את עצמכם, בטוחה שתגיעו לתוצאות טובות יותר.
ו… המשך יבוא

מאת דנה אסיף,
רכזת גיוס בחברת קראסו מוטורס.

7 תגובות לפוסט

  •  :  מגייסי כוח אדם - אנשים מיותרים שלא מייצרים כלום ולא תורמים כלום מלבד התנשאות ועוגמת נפש, מתי כבר יחלוף המקצוע המיותר הזה מן העולם?
  •  :  לא פלא שהפוסט הזה ירד מלינקדאין. חיפשתי ומצאתי את הפוסט. קראתי במטרה לקבל תובנות ועצות אמיתיות לשיפור התהליך של חיפוש העבודה. קדחת. אין לי מה להוסיף מעבר למה שכתבו המגיבים האחרים שכינו את הפוסט "עלוב". אכן כך. למזלי אני עובד מנוסה ומשופשף בחיפושי עבודה, כך שאני חושב שלא תהיה לי בעיה לעבור ראיונות אצל מגייסות כמותך. לא צריך להתכונן. רק צריך לדעת לשחק את המשחק בחוקים שלכן.
  •  :  והנה משהו מהצד השני מנהלת משאבי אנוש: "שלום שמי... ואני מנהלת משאבי אנוש של..." אני: "בוקר טוב" מנהלת משאבי אנוש: "יש לי משרה שאני רוצה לעיניין אותך בה.. רק יש לי בעיה קטנה.. המשרה במרכז ואני חוששת שאתה גר רחוק מידי.. אתה יכול לעבוד במרכז הארץ?" אני: "ברור.. אני גר במרכז מה זאת אומרת רחוק?" מנהלת משאבי אנוש: "כתוב בקו"ח שאתה גר בשדרות.." אני : "תמשיכי רגע לקרוא..." מנהלת משאבי אנוש: "מה??" אני: "תקראי את כל הכתובת" מנהלת משאבי אנוש: "שדרות יצחק רבי...אוי יצאתי מטומטמת... אני:" הכל בסדר.. שנתhיל מההתחלה? " ...
  •  :  מאמר קצת משעשע... נהנתי לקרוא
  •  :  אני לא מבין את התגובות הקשות היות ואני עצמי מחפש עבודה כרגע, חשוב לי התמרור, שים לב! אני לא בוחל בראיונות במקומות רחוקים ממקום מגורי, בודאי אם הם נמצאים במקום שבו העבודה מתבצעת, ההיפך, כדאי לראות בעיניים את מקום העבודה לענות יפה ונכון, תמיד כדאי
  •  :  כן בהחלט פוסט עלוב, ומראה עד כמה אנשים תלויים בהחלטות של מגייסי גולגלות ואניטפתים מדרגה ראשונה, קודם תבדקי את עצמך אחר כך תבחני את המועמדים שלך, קודם תחשבי לפני שאת שופטת את אותם האנשים שבסופו של יום רוצים להתקדם בחיים וכן גם להרוויח משכורת שתכבד אותם ואת משפחתם ולא תשפיל אותם אבל זה כבר עניין אחר. גם מראה שאותם מעסיקים שמשתמשים בשירות שלך מחפשים איך לנצל לרעה את העובדים הפוטנציאליים במיוחד כשמשתמשים בממפגר רכזי הערכה שלא מוכיחים כלום חוץ מעוד אמצעי סינון שהמציא פסיכולוג פלצן כלשהו. בהצלחה לכל מיש מחפש עבודה , אבל הגיע הזמן לעשות שינוי ולא ולהשפיל את הראש מול מגייס או מעסיק שמזלזל ביכולות שלכם!
  •  :  היי דנה, קראתי את הפוסט העלוב שלך , ניחוח ההתנשאות החריגה והמוחצנת שלך מעוררים בי בחילה. מועמד מגיע לריאיון שכל מטרתו הוא להרשים אותך, חסרת רגישות שכמותך שמסתכלת עליו מלמעלה. את הרי יותר טובה ממנו מהסיבה הפשוטה שהוא בחר להתקדם ולשפר את מצבו ואינו מועסק, את בחרת להישאר ולראות אנשים מחליפים קריירות מולך. כנראה שכל חייך תשמעי מהצד שלך של השולחן על היסטוריה מוצלחת ודרכים חדשות שהמרואיין פונה אליהם, בעודך מביטה אליו בעיני עגל ועסוקה בתחביר של משפט מתוך ריאיון שלם. כל הקונספט של ריאיון הוא מתן תשובות מתוכננות לשאלות ידועות מראש שיתאימו למה שאתן מצפות לשמוע, אם מישהו חלילה מעיז להיות טבעי ולחרוג מהתסריט הקבוע אין סיבה שתקבלי אותו כי הוא לא השקיע מספיק ללמוד את הטקסטים שלכם ולכן לא הצליח להתחמק כראוי מהשאלה האידיוטית של "תן לי 3 תכונות רעות ". הרי הוא או היא לחוצ/ה גם ככה , חוששים שתאלצו אותם לעבור מרכז הערכה משפיל או תשאלו אותם שאלות מכשילות דוגמת איפה אתה רואה את עצמך בעוד 10 שנים - מה זה משנה דר"א אם אני רואה את עצמי בתור המנכ"ל של החברה , מובטל או באותו תפקיד עד סוף ימי ? אז למה להעמיק את תחושת חוסר הבטחון שלהם? מיותר לציין שבין האבחנה שלכן לבין היכולות של המועמד בסביבת העבודה האמיתית אליה הוא מתמיין במרבית המקרים ככולם מפרידה תהום! עצוב שחברה שמתיימרת להיות חברתית מעסיקה בנאדם נמוך ושטוח כמוך שמשתעשע מהמועמדים שמגיעים אליו וצוחקת עליהם בפרהסיה. המשעשע הוא שחברת השמה דווקא הסכימה לגייס אותך אומרת משהו. עצה בשבילך - תמיד תצחקי על החלש , זה הרבה יותר כיף וקל. עצה אמיתית - תתנצלי ותשני באופן חד את הדרך בה את מסתכלת על מועמדים, מתישהו גם את תהיי בצד שצוחקים עליו. גילוי נאות - אני לא מובטל ואני לא מרגיש חזק יותר ממי שכן - תמשיכי לחיות בבועה שלך.

השאר תגובה